Základem optimalizace webu pro vyhledavače jsou faktory, které můžete ovlivnit přímo na vaší stránce. Jedním z nich je správné nastavení značky TITLE a meta DESCRIPTION tagu.

O tom, jak správně psát titulky a popisky, se zmínili už jiní – třeba Pavel Ungr nebo Tomáš Procházka. Pokud teprve začínáte a nejste si jisti v kramflecích, přečtěte si je.

Školení PRisté, novináři nebo textaři znají umění psaní chytlavých textů do detailu. Právě od nich jsem pochytil pár triků, které vám pomohou posunout psaní pro hledající uživatele na lepší úroveň.

1) Těžit ze společenského zájmu

Podle oficiálního stanoviska Googlu je kvalita titulků a popisků téměř nevýznamná při určování pozice ve výsledcích vyhledávání. Co ale určitě významné je, je proklikovost jednotlivých výsledků. Abyste zvýšili počet prokliků na vaší stránku, musíte napsat poutavý text.

Určitě si vzpomenete na mediálně propíranou “virózu” prezidenta ČR při návštěvě korunovačních klenotů. Velmi kreativně s tímto tématem pracoval e-shop Oehling, který vypustil na trh produkt s titulkem FujiFilm XP60 Becher Green Limited Edition. Borci z Klatov neupustili míč ani při tvorbě produktového popisku, který se propsal do vyhledavačů:

Extrémně odolný kompaktní fotoaparát, který přežije každý návrat z bujaré oslavy i s notnou virózou.

Po skončení akce zůstal ve vyhledavačích už jen klasický popisek, který můžete vidět na webu e-shopu, podívate-li se do zdrojového kódu.

oehling

2) Shrnout fakta

Občas se stane, že vaši textaři zaspí dobu, nebo jste v měsíci kreativní tolikrát, kolikrát Tonda Blaník vykoná nesobecký skutek v jedné epizodě svojí show. V tom případě si musíte vystačit s fakty.

Snažte se do titulku a popisku vložit co nejvíce informací. V ideálním případě následujte příkladu mediálních serverů, které dokážou do krátkých 150 znaků vměstnat část příběhu. Text ve vyhledavači vás navnadí začátečními fakty, ale ke kompletnímu příběhu se musíte prokliknout.

prepadeni-banky

No, řekněte sami, nechcete vědět, jak to s lupičem dopadlo?

Ve světě produktů můžete touto taktikou zacílit na uživatele hledající recenze nebo hledající technické srovnání. Tuto taktiku předvádí český Apple při optimalizaci na výraz nový imac – kdyby vyhledávání mělo možnost vložit tabulku, vsadím se, že by tam byla cobydup.

apple

3) Prodat benefit produktu

Podívejte se na výsledky dotazu Kniha pěti kruhů.

kniha-peti-kruhu-vyhledavani

Podobné titulky, stejné popisky. Od kterého z e-shopů si budete chtít koupit knihu vy? Tipnul bych si, že prokliknete všechny a vyberete si podle ceny. Kdybych byl v kůži SEO specialisty jednoho z obchodů, snažil bych se tomu vyhnout zdůrazněním benefitu, např.: doprava zdarma, množstevní slevy, luxusnější edice než má konkurence, přátelská zákaznická podpora, nebo při objednání dvou knih masáž nohou zdarma.

Tři krátké rady na závěr

Nebojte se testovat a zjišťovat jaké popisky fungují. Google sice říká, že popisky jsou mu šumák, ale jedná se o klíčový nástroj ke zvyšování proklikovosti. Jestli si o tom chcete přečíst anglický elaborát, jen do toho.

Clickbait do vyhledavačů nepatří. Titulky typu: “Snědla šedesát knedlíků naráz. Co se stalo pak vás překvapí!” si nechte na sociální sítě. Nebo ještě lépe, nepoužívejte je vůbec. Touto taktikou se vám povede uživatele spíše naštvat nebo zklamat, protože slibujete hodnotu, kterou se vám nepovede ve většině případů dodržet. Kolik lidí se s takovým pocitem bude chtít vrátit na vaše stránky?

Jako každou SEO disciplínu, i psaní title a meta description tagů berte s rezervou. Google na ně totiž vůbec nemusí brát ohled. SEO je sice černá skřínka, ale to neznamená, že se nemá cenu snažit. Právě naopak.