Podle průzkumu od DBM se marketéři věnují více komunikaci na sociálních sítích než na vytvářením vztahů s bloggery. Na chvíli pomineme nízký vzorek i statistickou relevanci a budeme předstírat, že jde o průkazný trend. Děláme dobře ignorováním blogů?

Pruzkum-mezi-komunikatory

Ne. Ve skutečnosti jsou bloggeři podhodnoceným nástrojem marketingového mixu, do kterého se vyplatí investovat.

Vycházejme z reality českého trhu, kde většina značek na sociálních sítích teprve hledá svou cílovou skupinu. Firmy sice publikují obsah, ale trefit přesné zacílení se mnoha brandům i přes veškerá školení krotitelek sociálních sítí stále nedaří. Pro mnoho marketérů zřejmě platí vodácké krédo: “Co nezvládnu grifem, to urvu silou,” takže na sociálních sítích řeší pořád dokola dosah místo obsahu.

Blogy mají zase perfektně definovanou cílovou skupinu. Chodí je číst lidé, kteří mají vztah k obsahu nebo autorovi. Čtenáře zajímá co autor píše, což je oproti přítomnosti mnoha brandů na sociálních sítích diametrální rozdíl. Bloggerů není mnoho a chybí jim čtenost v řádů desetitisíc uživatelů denně (světlé výjimky typu Kafe a cigárko pomíjím). I přesto si myslím, že bychom měli do vztahů s bloggery investovat více.

  • Cílovka je sice nepočetná, ale o to relevantnější. Stačí trefit tón sdělení a přivedeme na naše weby lidi v mnohem lepším rozpoložení mysli než při kobercovém náletu na sociální sítě.
  • Zpětné odkazy z blogů pomáhají odkazovému profilu vašeho webu podstatně více než linky ze sociálních sítí.
  • Bloggeři mají velmi dobře zaindexované stránky ve vyhledavačích. Při krizové komunikaci se to hodí.

Ještě můžete namítnout, že bloggerů je ve vašem odvětví málo nebo že jejich obsah nestojí za moc. Za prvé, to je dobrá zpráva – nemusíte oslovovat desítky lidí. Co se týče kvality obsahu, ověřte si že vaše intuice je správná, a podívejte se do statistik bloggerovy návštěvnosti. Vaše cílová skupina to možná vidí jinak.

Když se vrátíme ke statistice ze začátku článku, více než polovina respondentů nemonitoruje blogy a jen 17,1 % komunikuje pravidelně s bloggery. Šikovným marketérům se tak otevírá prostor k navázání zajímavých vztahů.